معرفی انواع وبسایت

طراحی وبسایت

معرفی انواع وب­سایت

تعریف یک وب‌سایت اینترنتی

در تعریف یک وب‌سایت اینترنتی می‌توان گفت وب‌سایت را محیطی آنلاین تعریف کرد که اطلاعات و محتوای خود را برای یک دامنه خاص سامان‌دهی کرده و یا تحت آن دامنه، خدمات و محصولاتی را ارائه می‌نماید. یک سایت، به‌عنوان یک واحد اطلاعاتی مستقل شناخته می‌شود. محتوای یک وب‌سایت اینترنتی می‌تواند متن، عکس، صوت، تصویر، فایل و یا سایر انواع داده باشد. هر وب‌سایت اینترنتی بر روی یک وب سرور، راه‌اندازی می‌گردد. معمولاً هر وب‌سایت اینترنتی در یک موضوع خاص یا زمینه محدود فعالیت می‌کند و به همان زمینه نیز شناخته می‌شود. از وب‌سایت‌های اینترنتی برای اهداف بسیار گسترده‌ای از قبیل اعتبار سازی، تبلیغات اینترنتی، درآمدزایی، اطلاع‌رسانی و … استفاده می‌گردد. امروزه وب‌سایت‌های اینترنتی، جایگزین سایر شیوه‌های اطلاع‌رسانی شده‌اند و کم‌کم درزمینه تجارت و کسب‌وکار نیز در حال پشت سر گذاشتن روش‌های سنتی هستند.

دسته‌بندی انواع وب‌سایت

وب‌سایت‌های اینترنتی را می‌توان از جهات مختلف دسته‌بندی کرد. از منظر کارکرد کلی یک وب‌سایت می‌توان سایت‌ها را به دسته‌های: وب‌سایت‌های اطلاع‌رسانی، وب‌سایت‌های تجارت الکترونیک، وب‌سایت‌های فروشگاهی، وب‌سایت‌های کاربردی، وب‌سایت‌های تفریحی، وب‌سایت‌های شبکه اجتماعی، وب‌سایت‌های علمی و … دسته‌بندی نمود. نوع دیگر دسته‌بندی وب‌سایت‌ها، بر اساس جنبه‌های فنی و طراحی آن‌هاست که مطابق آن سایت‌های دینامیک، سایت‌های استاتیک و … مشخص می‌شوند. همچنین یک سایت اینترنتی را می‌توان ازلحاظ نسل نیز دسته‌بندی کرد که شامل سایت‌های وب، وب ۱، سایت‌های وب ۲ و یا وب‌سایت‌های وب ۳ می‌شوند.

تقسیم‌بندی بر اساس نوع صفحات وب

سه نوع دسته‌بندی کلی در نوع صفحات وب وجود دارد:

۱.وبلاگ

وبلاگ‌ها برای انتشار مطالب به وجود آمده‌اند و امکانات رایگان و خوبی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند. کاربران می‌توانند مطالب خود را به‌راحتی در وبلاگ‌ها انتشار دهند. البته وبلاگ نسبت به وب‌سایت شخصی‌تر و غیررسمی‌تر است و ارتباط مستقیم با کاربران در وبلاگ سخت‌تر است. همچنین وبلاگ‌ها به دلیل رایگان بودن ترافیک بالاتری دارند. به‌طورکلی وبلاگ‌ها دارای معایبی هستند که می‌توان ازجمله آن‌ها به موارد زیر اشاره کرد:

 • سرویس وبلاگ‌ها اغلب با کندی مواجه هستند.
 • در وبلاگ به‌صورت مستقیم امکان آپلود وجود ندارد.
 • تعداد صفحات وبلاگ محدود است.
 • وبلاگ دارای امنیت کمتری است.
 • صفحات وبلاگ همیشه دارای تبلیغات هستند.

۲.وب‌سایت

وب‌سایت‌ها در تقسیم‌بندی‌های گوناگون و با اهداف مختلفی طراحی می‌شوند و اطلاعات را به صورت‌های مختلف متن، تصویر، ویدئو و صوت در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند و از یک دامنه و یک فضای میزبانی بر روی سرور تشکیل‌شده‌اند. گروه طراحان وب ۱۱۸ به شما توصیه می‌کند تا برای شروع کسب‌وکار خود به فکر راه‌اندازی یک وب‌سایت باشید. چراکه وب‌سایت‌ها در مقابل وبلاگ‌ها از مزایای بسیاری برخوردارند که ازجمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وب‌سایت‌ها به‌راحتی خدمات و کالاهای شما را در دسترس کاربران قرار می‌دهد.
 • وب‌سایت‌ها دارای اعتبار هستند.
 • تبلیغات را در وب‌سایت‌ها می‌توان مدیریت کرد.
 • تبلیغ در وب‌سایت دارای محدودیت زمانی نیست.
 • گرفتن نظر و انتقادات به‌راحتی انجام می‌شود.
 • هدایت کاربران به وب‌سایت توسط موتورهای جستجوگر انجام می‌گیرد.
 • وب‌سایت‌ها دارای سرعت بالاتر و امکان آپلود مستقیم هستند.

۳.FTP

یک پروتکل برای انتقال فایل در فضای اینترنت و اینترانت است و مخفف عبارت File Transfer Protocol به معنی پروتکل انتقال فایل می‌باشد.

انواع وب‌سایت بر اساس طراحی

سایت‌های اینترنتی ازلحاظ روش طراحی، به چند دسته طراحی سایت استاتیک، طراحی سایت داینامیک، پرتال و وب‌سایت‌های فلش تقسیم‌بندی می‌شوند. طراحی سایت استاتیک به معنای طراحی سایتی است که بعدها اطلاعات سایت، توسط خود مدیر قابل‌تغییر نباشد. درواقع، در این‌گونه از وب‌سایت‌ها هرگونه تغییر، وابسته به شرکت طراح می‌باشد و از باید از جانب آن‌ها انجام شود؛ اما در سایت‌های داینامیک، تغییرات توسط مدیر سایت و بدون نیاز به داشتن دانش عمیق فنی انجام‌پذیر است. کلاً طراحی سایت‌های استاتیک، منسوخ‌شده و هم‌اکنون تنها برای سایت‌هایی استفاده می‌شود که در آینده اطلاعات آن هیچ تغییری نخواهد کرد. به‌عنوان نمونه سایت مربوط به یک فیلم سینمایی، ممکن است هیچ نیازی به تغییر اطلاعات نداشته باشد و می‌توان آن را به شیوه استاتیک طراحی کرد؛ اما در کل طراحی سایت استاتیک، هیچ برتری محسوسی بر طراحی سایت دینامیک ندارد. سابق بر این، قیمت ارزان سایت‌های استاتیک دلیل ارجحیت آن بر سایت‌های داینامیک بود؛ ولی با بروز و ظهور سیستم‌های مدیریت محتوا، این خصیصه یا برتری سایت‌های استاتیک نیز از میان رفت.

پرتال نیز به وب‌سایت‌های بزرگ و داینامیک گفته می‌شود و معمولاً از چند وب‌سایت در کنار هم تشکیل‌شده است. به‌عنوان‌مثال پرتال‌های خبری که شامل بخش‌های انتشار خبر، عضوگیری، نظرسنجی و … است و یا پرتال‌های دانشگاهی و اداری. وب‌سایت‌های فلش نیز دسته‌ای از وب‌سایت‌ها هستند که از جذابیت‌های گرافیکی و بصری بسیار بالایی برخوردار هستند، اما سه اشکال عمده دارند که عبارت‌اند از:

 1. بارگذاری زمان‌بر
 2. عدم خوانده شدن محتوا توسط موتورهای جستجوگر
 3. عدم توانایی در بروز رسانی این وب‌سایت‌ها توسط صاحبان آن‌ها

بنابراین سایت‌های طراحی‌شده به شیوه فلش، معمولاً از جذب بازدیدکننده از کانال موتور جستجو و کسب رتبه بالا در سرچ انجین­ها مانند گوگل محروم هستند؛ اما بزرگ‌ترین حسنشان زیبایی بصری و جذابیت آن‌ها خواهد بود. این‌گونه وب‌سایت‌ها برای سایت‌های پرزنت که صرفاً قرار است در جلسات خاصی و در مقابل مدیران بارگذاری شود، سایت‌های مطلوبی هستند.

دسته‌بندی انواع وب‌سایت بر اساس نسل

سایت‌های اینترنتی تاکنون در ۳ نسل، طبقه‌بندی‌شده‌اند. اولین نسل از وب‌سایت‌های اینترنتی، سایت‌های وب یا وب ۱ هستند. این وب‌سایت‌ها معمولاً یک‌طرفه هستند و صرفاً اطلاعات سایت توسط تعداد محدودی مدیر، تأمین‌شده و توسط بازدیدکنندگان مشاهده می‌شوند. پس‌ازاین نسل از وب‌سایت‌های اینترنتی، وب ۲، بروز و ظهور کرد. وب ۲ یا وب مشارکتی، درواقع نسلی از وب محسوب می‌شود که اطلاع‌رسانی را از یک‌روند یک‌طرفه به یک حرکت مشارکتی تبدیل نمود. این بدان معناست که محتوای سایت توسط کلیه کاربران و بازدیدکنندگان تأمین‌شده و خود کاربران سایت نیز سهم مؤثری در تولید و ساماندهی محتوای سایت خواهند داشت. وب ۲ ازنظر فنی نیز با آژاکس یا رفرش لس شدن وب‌سایت‌ها شناخته می‌شود به‌نحوی‌که بدون نیاز به بارگذاری صفحات جدید، صرفاً بخش‌هایی از صفحه که تغیر کرده‌اند، بارگذاری خواهند شد. این به معنی افزایش بالای سرعت بارگذاری و لود صفحات یک وب‌سایت اینترنتی می‌باشد. وب ۳ یا وب معنایی، به وب‌سایت‌های هوشمندی گفته می‌شود که محتوا و مخاطبین خود را شناخته و بر اساس هوش مصنوعی و مکانیسم‌های داده‌کاوی بکار رفته در نرم‌افزار، تصمیم‌گیری کرده و محتوای خود را متناسب باسلیقه و نیاز مخاطب نمایش می‌دهد. وب‌سایت‌های نسل ۳، به دلیل پیچیدگی زیاد فنی، هم‌اکنون تعداد کمی از سایت‌های تحت وب را شامل می‌شوند.

 

گروه طراحان وب ۱۱۸ در تمامی مراحل طراحی سایت در کنار شماست.

اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ثبت سفارش فوری
close slider

×

گفتگو را شروع کنید

سلام! برای چت در واتساپ، بر روی اکانت پشتیبانی کلیک کنید.

× چگونه می‌تونم به شما کمک کنم؟